GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

Różnorodne systemy geolokalizacji dla klientów profesjonalnych

Czas czytania: 4 minut(y)

O ile urządzenia GPS są najczęściej spotykanym rodzajem systemów geolokalizacji, istnieją także inne rodzaje: nadajniki GSM/GPRS, nadajniki RFID, trackery czy wreszcie aplikacje przeznaczone na smartfony.

Aby określić położenie geograficzne pojazdu na mapie, konieczne jest wyposażenie systemu w pewne niezbędne elementy:

  • Nadajnik zamontowany w pojeździe, który będzie lokalizowany
  • Sieć (satelity, anteny telefonii mobilnej, wifi lub RFID) pozwalają zlokalizować nadajnik i ustalić jego współrzędne geograficzne
  • Platfoer do odbioru danych z oprogramowaniem kartograficznym, aby zwizualizować położenie obiektu na mapie.

GPS, podstawowe narzędzie geolokalizacji pojazdów służbowych 

Stworzony początkowo przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, GPS (Global Positioning System), co można przetłumaczyć jako “globalny system określania położenia”, jest systemem nawigacji satelitarnej. Od połowy lat 90, korzystanie z systemu jest możliwe w zastosowaniu cywilnym na całym świecie i stanowi on bazę geolokalizacji pojazdów służbowych. Po wyposażeniu dowolnego pojazdu w odbiornik GPS, określenie jego położenia w dowolnym miejscu na świecie jest możliwe w każdej chwili:

  • W czasie rzeczywistym: położenie jest obliczane bezpośrednio i na bieżąco, aby przez cały czas monitorować przejazdy. Jest to system trackingu, który obecnie stanowi najczęściej używaną opcję 
  • Z opóźnieniem : nadajnik GPS zapisuje wszystkie dane geoloklalizacyjne,  które można później odczytać i przeanalizować.
  • Na żądanie : na przykład w razie kradzieży możliwe jest aktywowanie geolokalizacji pojazdu.

Urządzenie GPS, najbardziej popularny system geolokalizacji

Ten maleńki nadajnik pozwala na geolokalizację pojazdu, w którym jest zainstalowany, z dokładnością od 10 do 15 metrów. Wyposażone w elektroniczny chip, urządzenie GPS odbiera sygnały emitowane przez sieć satelitarną pozwalające na obliczenie dokładnego położenia geograficznego.

Istnieją dwa rodzaje urządzeń GPS::

  • Urządzenie GPS z ekranem: umieszczone na desce rozdzielczej, jest połączone z oprogramowaniem kartograficznym umożliwiającym wyświetlanie położenia pojazdu. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane do pomocy w nawigacji.
  • Urządzenie GPS bez ekranu : używane głównie do trackingu pojazdu, można je łatwo ukryć (np. pod siedzeniem), ograniczając w ten sposób ryzyko kradzieży. Również może pomagać w nawigacji jeśli jest wyposażone w nawigację głosową.

Urządzenia GPS działają z pomocą baterii (którą można ładować albo zmieniać baterie). Niektóre modele mogą być podłączone do zapalniczki samochodowej. Jako że systemy geolokalizacji zużywają dużo energii, ważne jest, aby zwrócić uwagę na wybrany rodzaj zasilania.

Jeśli chodzi o abonament na rozwiązania geolokalizacyjne dla klientów profesjonalnych, cena wynajmu urządzenia GPS czy trackera jest uwzględniona w miesięcznym koszcie. Koszt ten waha się od 40 do 100 euro netto miesięcznie za każdy wyposażony pojazd.

Urządzenia GSM/GPRS 

W przeciwieństwie do urządzenia GPS, urządzenie GSM/GPRS nie wykorzystuje sygnałów satelitarnych do geolokalizacji - korzysta za to z anten GSM. Geolokalizacja pojazdu poprzez urządzenie GPS/GPRS jest więc porównywalna do rozwiązań telefonii mobilnej.

Urządzenie GSM/GPRS jest wyposażone:

  • W modem, który pozwala na przekazywanie głosu i umożliwia komunikację z wyposażonym pojazdem.
  • W kartę SIM wyposażoną w odpowiedni limit danych, który można ustalić u operatora.

Ten system geolokalizacji jest bardzo ekonomiczny, ale wymaga, żeby pojazd koniecznie znajdował się w strefie zasięgu sieci mobilnej. Nie jest więc odpowiedni do przejazdów po terenach górskich czy w niektórych regionach wiejskich ze słabym zasięgiem.

Uwaga : w razie wyjazdu za granicę, urządzenie GSM/GPRS korzysta z roamingu, co tak jak dla każdego telefonu komórkowego, może wiązać się dodatkowymi kosztami.

Inne systemy trackingu

Oprócz systemów nawigacji czy geolokalizacji w czasie rzeczywistym istnieją też rozwiązania pozwalające na geolokalizację pojazdu na żądanie:

  • Nadajnik RFID : to małe urządzenie (czasem mniejsze nawet od karty kredytowej) zawiera etykietę radiową (czyli “tag RFID”). Korzystanie z niego jest polecane na trudnym, choć jednocześnie niewielkim terenie (grube mury betonowe, metal, bliskość zbiorników wodnych…).
  • Tracker : to małe urządzenie pozwala zlokalizować pojazd w każdej chwili na żądanie. Niektóre zaawansowane modele są wyposażone ponadto w system alarmowy: wysyłają SMS w razie uruchomienia pojazdu, możliwe jest też zdalne wyłączenie silnika...

Lokalizacja przez smartfon?

Odkąd w 2007 roku na rynku pojawił się pierwszy iPhone, smartfony zyskują coraz to nowe zastosowania, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i profesjonalnych.

Dlatego też firmy, które chcą wyposażyć się w system geolokalizacji, mają wybór. Mogą wyposażyć flotę pojazdów służbowych poprzez montaż urządzeń GPS albo korzystać z aplikacji geolokalizacyjnej na smartfonie kierowcy.

Oczywiście jeśli pracownicy firmy nie są zmotoryzowani, wybór jest bardzo prosty: geolokalizacja poprzez smartfon będzie bardziej odpowiednia. Jeśli natomiast firma zarządza flotą pojazdów służbowych, funkcjonalności oferowane przez smartfony są dużo bardziej ograniczone:

  • Smartfon określa położenie kierowcy, a nie pojazdu: jeśli kierowca go zapomni, zgubi albo smartfon zostanie skradziony, pojazdu nie można zlokalizować.
  • Pojazdu nie można lokalizować przez cały czas, a tylko wtedy kiedy na pokładzie jest kierowca: niemożliwa jest lokalizacja pojazdu w razie kradzieży!
  • Żywotność baterii jest ograniczona.
  • Koszty są większe (komunikacja, internet…).
  • Nie ma możliwości odczytu danych dotyczących silnika czy prowadzenia pojazdu.
  • Wielu pracowników korzysta z telefonu służbowego w celach prywatnych, co może wiązać się z kwestią poszanowania życia prywatnego pracownika.