GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

jak działają urządzenia gps?

Czas czytania: 1 minut(y)

Jest to niewielkie urządzenie, które umożliwia geolokalizację pojazdu lub osoby. Jest to więc rozwiązanie optymalizujące zarządzanie flotą pojazdów i zwiększające produktywność przedstawicieli handlowych.

Urządzenia gps: funkcjonalności

Informacje gromadzone przez urządzenie gps mogą być sprawdzane:

  • w interfejsie oprogramowania zainstalowanego w firmie
  • bezpośrednio online w trybie ASP

Model ASP, który zezwala na dostęp do programu przez internet, jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż może być szybko wdrożony w firmie i nie wiąże się z żadnymi kosztami dotyczącymi wdrożenia infrastruktury technicznej w siedzibie firmy. Przechowywane dane również są łatwo dostępne w każdym miejscu i w dowolnym momencie, poprzez przeglądarkę internetową. Jednocześnie wybrany usługodawca powinien być naprawdę godny zaufania, ponieważ będzie miał dostęp do niezwykle poufnych informacji (bazy danych klientów, pracownicy…).

Bez względu na wybrane rozwiązanie, szef bądź kierownik będzie mógł wizualizować w czasie rzeczywistym położenie służbowych pojazdów i pracowników w trasie.

Wybór urządzenia wykorzystywanego do geolokalizacji musi być dokonany po wzięciu pod uwagę specyficznych potrzeb firmy. W zależności od modelu, dodatkowe opcje mogą zostać udostępnione, takie jak generowanie szczegółowych raportów statystycznych, wysyłanie powiadomień (aby zasygnalizować anomalie, opuszczenie wcześniej określonej strefy…) oraz wiadomości tekstowych (SMS-y mogą być o automatycznej treści lub spersonalizowane)...

 Nadajnik GPS w samochodzie: jakie ma funkcjonalności?

Różnice między wykorzystywanymi systemami

Istnieją dwa główne systemy urządzeń geolokalizacyjnych:

  • urządzenie GPS-GSM lub urządzenie GPS-GPRS

To urządzenie działa przez satelitę (GPS), ale używa sieci telefonii komórkowej, aby zakomunikować swoje położenie serwerowi. Słabym punktem tego procesu jest to, że wymaga stałego dostępu do niezawodnego zasięgu sieci (GSM), co skutkuje ograniczeniem możliwości użytkowania urządzenia geolokalizacyjnego.

  • urządzenie GPS-Satelita

Polecane jest więc korzystanie z urządzenia GPS-Satelita jeśli pracownicy przemieszczają się za granicę.

System satelitarny odbiera położenie urządzenia, a następnie modem przekazuje współrzędne geograficzne pojazdu do serwera. W tym przypadku trzeba natomiast liczyć się z kosztem abonamentu umożliwiającego korzystanie z usługi.