Wybierz właściwą karta paliwowa dla małej firmy w najlepszej cenie
uniwersalne karty paliwowe, które działają w wielu sieciach
Nie ma co się oszukiwać: w Europie jest coraz mniej stacji paliw. Na przykład we Francji ich liczba zmniejszyła się o trzy czwarte od 1980 roku. Dlatego z ostrożności warto sprawdzić jeszcze przed podróżą gdzie będzie można zatankować. Klasyczne karty paliwowe mogą więc wzbudzać niepokój wśród kierowców przyzwyczajonych do długich tras, którym może się zdarzyć, że nie będą mogli skorzystać z karty kiedy już wreszcie natrafią na stację benzynową.
Aby rozwiązać ten problem, wielu wystawców kart zdecydowało się połączyć siły, aby wprowadzić karty paliwowe działające na wielu stacjach, czyli na stacjach różnych marek. Jak działają takie uniwersalne karty paliwowe dla klientów profesjonalnych? Jakie są ich zalety? Jakie są główne sieci kart działających na stacjach wielu marek?
Karty paliwowe na wiele sieci : zasady działania
To bardzo proste: karty paliwowe działające w wielu sieciach działają tak samo jak wszystkie inne karty paliwowe. Ale za to działają na większej ilości stacji!
Czym jest firmowa karta paliwowa działająca w wielu sieciach?
Karta paliwowa na wiele sieci jest klasyczną kartą paliwową, która może być używana na stacjach benzynowych wielu różnych marek. Tak jak klasyczne karty paliwowe, jest to karta płatnicza bądź kredytowa, z chipem lub bez, która jest używana do opłacenia wydatków związanych z przejazdami pracowników w celach służbowych.
Karty te mogą być zarówno przedpłacone co miesiąc, jak też z odroczeniem płatności (karta kredytowa).
Oprócz paliwa, karty pozwalają czasami uregulować płatności związane z utrzymaniem pojazdu, przejazdem płatną autostradą, a także postojem na parkingu. Wreszcie, mogą również umożliwić w niektórych krajach zarządzanie mandatami przyznanymi pracownikom firmy w czasie ich przejazdu pojazdem służbowym.
Większość kart dotyczy samochodów osobowych, ale niektóre są specjalnie zaprojektowane dla pojazdów użytkowych czy ciężarowych.
Funkcjonowanie kart dzia?aj?cych w wielu sieciach
Karty paliwowe są używane w taki sam sposób jak jakakolwiek inna karta bankowa.
W większości przypadków, ich działanie wygląda następująco:
- Za pomocą programu do zarządzania kartami paliwowymi online, firma przypisuje daną kartę konkretnemu pojazdowi, określa rodzaj paliwa i ewentualnie dzienny lub miesięczny limit transakcyjny,
- Pracownik wyposażony w kartę wyszukuje stację akceptującą jego kartę za pomocą aplikacji, strony internetowej wystawcy lub też poprzez logo karty, które jest zwykle umieszczone na stacji benzynowej,
- Uwaga, w przypadku kart na wiele sieci płatność czasem jest możliwa wyłącznie przy automatycznych dystrybutorach paliwa niektórych stacji partnerskich, a nie przy kasie,
- Pracownik posługuje się kartą paliwową do opłacenia ceny zatankowanego paliwa przy pomocy kodu PIN karty, podając również przebieg licznika i swój kod kierowcy,
- Jedna zbiorcza faktura uwzględniająca zużycie paliwa na wszystkich kartach jest wysyłana do firmy, zwykle co miesiąc, razem z wszelkimi szczegółami transakcji.
Zalety kart paliwowych działającychw wielu sieciach
Zalety kart paliwowych akceptowanych przez wiele marek są niezaprzeczalne, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i praktycznego.
Korzyści finansowe
Korzyści finansowe związane z kartami działającymi w wielu sieciach niekoniecznie są ich głównymi zaletami, choć z pewnością warto mieć je na uwadze.
Niektóre karty umożliwiają otrzymanie zniżki w wysokości kilku groszy na cenie litra paliwa - warunki mogą różnić się w zależności od sieci partnerskiej. Cena kart paliwowych działających w wielu sieciach sama w sobie jest korzystna, ponieważ karty są bezpłatne przez pierwszy rok, a następnie kosztują zwykle mniej niż 1 euro miesięcznie.
Jednak w rzeczywistości sednem korzyści finansowych są te związane z jak najdokładniejszym fakturowaniem wydatków na paliwo w firmie dzięki systemowi, który jest o wiele prostszy niż rozliczanie paragonów, a także bardziej wiarygodny i bezpieczny.
Uproszczenie zarządzania tymi wydatkami również stanowi jedno z głównych źródeł oszczędności.
Korzyści praktyczne
Zalety kart paliwowych działających w wielu sieciach są przede wszystkim praktyczne:
- Karty te pozwalają płacić za tankowanie na jeszcze większej liczbie stacji benzynowych - może być ich nawet wiele tysięcy w Polsce i w Europie!
- Zarządzanie kosztami paliwa jest znacznie uproszczone w porównaniu z systemem rozliczania paragonów, to samo tyczy się również obliczania kwoty podatku VAT, którą można odliczyć,
- W przypadku kart postpaid z odroczeniem płatności ani pracodawca, ani pracownik nie musi wykładać z własnej kieszeni na koszty paliwa,
- Faktury zawierają o wiele więcej informacji i są bardziej szczegółowe niż paragony w kwestii wykorzystywania firmowego budżetu na paliwo,
- Karty są zwykle wyposażone w oprogramowanie do zarządzania online, które pozwala monitorować niemal w czasie rzeczywistym te informacje dla wszystkich kart posiadanych przez firmę,
- Z kartą są powiązane jeszcze inne usługi pozwalające na wyznaczanie zoptymalizowanych tras, na przykład razem z dokładnym wyliczeniem w czasie rzeczywistym kosztów paliwa.
Jako że główną korzyścią kart paliwowych działających w wielu sieciach jest możliwość płatności na wielu stacjach benzynowych, najlepsze karty paliwowe na wiele sieci to oczywiście te, które dają dostęp do jak największej liczby punktów tankowania w określonej przez klienta strefie!
Główne sieci wystawców
Obecnie na rynku istnieją dwa rodzaje kart działających w wielu sieciach: sieci kart koncernów naftowych oraz sieci kart wyspecjalizowanych usługodawców.
Karty paliwowe koncernów naftowych i podobne
Karty paliwowe sieci dużych koncernów naftowych, ale także dużych sieci supermarketów dystrybuujących paliwo, pozwalają na zaopatrzenie się w benzynę na wielu stacjach, które zwykle ze sobą konkurują.
Jest to możliwe dzięki umowom wzajemnym między tymi sieciami, które jednak czasem są dość skomplikowane:
- W przypadku karty Avia oraz karty Esso-Lotos, sprawa jest prosta: każda z nich działa na wszystkich stacjach paliwowych tej drugiej,
- Te karty nie są z kolei przyjmowane w sieci Shell…mimo że stacje Avia oraz stacje Lotos-Esso akceptują kartę Shell, tak samo zresztą jak stacje BP i E.Leclerc
- Karty Total GR działają oczywiście na wszystkich stacjach Total, ale już na poziomie europejskim sprawa się komplikuje: karty Total GR są bowiem przyjmowane na stacjach Aral i BP w Polsce, Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Holandii. Jednakże nie wszystkie stacje Total w Europie akceptują karty Aral czy BP...
- Karta paliwowa GO (BP) jest akceptowana na stacjach Shell, Eni, Lotos-Esso, a także E.Leclerc. Natomiast w drugą stronę działa tylko karta paliwowa Leclerc.
- Karty paliwowe Pro marek Carrefour, Auchan i Intermarché działają tylko na stacjach tych dwóch grup.
Uniwersalne karty paliwowe wyspecjalizowanych usługodawców
Niektórzy dostawcy usług wyspecjalizowanych, których karty działają w wielu sieciach, niestety nie mają w swojej ofercie akurat kart paliwowych.
Natomiast Sodexo, firma znana przede wszystkim z kart na posiłki oraz z kart podarunkowych, również oferuje karty paliwowe DKV. Karty te funkcjonują zarówno u koncernów naftowych, jak i na stacjach supermarketowych. BP, Lotos-Esso, Agip, Avia i Shell wchodzą w skład sieci, ale także E.Leclerc.
Edenred, firma konkurująca z Sodexo w kwestii kart na posiłki oraz kart podarunkowych, również oferuje kartę paliwową Ticket Fleet Pro. Karta ta jest akceptowana przez sieci Agip, Lotos-Esso, Shell, Carrefour, BO, Cora, E.Leclerc, Avia czy Eni.
Czy chcieliby Państwo wyposażyć się w uniwersalna kartę paliwową? Zapraszamy do porównania poszczególnych wystawców poprzez zapytanie o oferty kart paliwowych!