KARTA PALIWOWA DLA FIRMWybierz właściwą karta paliwowa dla małej firmy w najlepszej cenie
KARTA PALIWOWA DLA FIRM
Wybierz właściwą karta paliwowa dla małej firmy w najlepszej cenie
Oszczędzaj na kosztach przejazdu pracowników! Oszczędzaj na kosztach przejazdu pracowników!

Porównanie kart paliwowych dla pojazdów osobowych, ciężarowych i użytkowych

Czas czytania: 6 minut(y)

Jak porównać karty paliwowe dla pojazdów osobowych, ciężarowych i użytkowych

Różne pojazdy mają różne potrzeby. A co z kartami paliwowymi?

Jeden z często pomijanych punktów przy porównywaniu kart paliwowych dotyczy podstawowej kwestii: jaki typ pojazdów firma chce wyposażyć w karty? Duże różnice, nie tylko z punktu widzenia praktycznego, ale też finansowego, są związane z rodzajem pojazdu służbowego. TIR z naczepą czy autobus nie zużywa tyle samo paliwa i nie tankuje na tych samych stanowiskach, co Renault Twingo - czasem nawet nie może skorzystać z tej samej stacji paliw!

Jak działają różne karty paliwowe dla klientów profesjonalnych dostępne na rynku dla różnych rodzajów pojazdów? Jaka jest przewaga konkurencyjna kart paliwowych dla samochodów osobowych, pojazdów użytkowych czy ciężarówek? Jacy gracze na rynku kart paliwowych dla firm działają w poszczególnych segmentach i i jakie są ich szczegółowe oferty kart paliwowych?

Karty paliwowe dla pojazdów osobowych

Karty paliwowe dla pojazdów osobowych są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione na rynku kart paliwowych dla klientów profesjonalnych.  Ich  korzyści są więc powszechnie znane, a porównanie kart paliwowych tego typu powinno zawierać jak najwięcej wystawców.

Działanie

Większość kart jest wyposa?ona w pasek magnetyczny i wymaga podpisu na potwierdzeniu, ale inne funkcjonują jak karty bankowe z czipem i kodem PIN.

Osoba  zarządzająca flotą  ustawia parametry u?ytkowania karty, takie jak:

  • dozwolone usługi i produkty,
  • dozwolone  godziny czy dni użytkowania oraz strefa geograficzna,
  • rodzaj dozwolonego paliwa,
  • Limity dzienne, tygodniowe lub iesięczne dotyczące maksymalnej kwoty transakcji lub litrów paliwa. 

Funkcjonowanie kart paliwowych dla pojazdów osobowych jest znane przede wszystkim z uproszczenia zarówno użytkowania przez pracownika w trasie, jak i zarządzania przez osobę odpowiedzialną za flotę przedsiębiorstwa.

Kierowca ze swojej strony musi tylko przedstawić kartę i podać numer pojazdu, a czasem też przebieg, aby pokryć wydatek, albo w sklepie na stacji, albo bezpośrednio przy automatycznym dystrybutorze paliwa.

Większość kart jest wyposażona w pasek magnetyczny i wymaga podpisu na potwierdzeniu, ale inne funkcjonują jak karty bankowe z czipem i kodem PIN.
Osoba zarządzająca flotą ustawia parametry użytkowania karty, takie jak:

  • dozwolone usługi i produkty,
  • dozwolone godziny czy dni użytkowania oraz strefa geograficzna,
  • rodzaj dozwolonego paliwa,
  • Limity dzienne, tygodniowe lub miesięczne dotyczące maksymalnej kwoty transakcji lub litrów paliwa.

Można wybrać zarówno takie ustawienia karty, że transakcja zostanie zablokowana, jak takie, w którym kierownik otrzyma powiadomienie.

Transakcje mogą być przedpłacone albo płatność może być odroczona do kolejnej faktury.

Osoba zarządzająca flotą co miesiąc otrzymuje szczegółowe raporty oraz jedną zbiorczą fakturę opiewającą na wszystkie transakcje dokonane na wszystkich firmowych kartach.

Zalety kart paliwowych dla samochodów osobowych

Zalety te są zarówno praktyczne, jak i ekonomiczne
W kwestiach praktycznych:

  • Zarządzanie budżetem na paliwo jest znacznie uproszczone dzięki jednej fakturze zbiorczej,
  • To samo tyczy się księgowości dzięki jednej fakturze zbiorczej i gotowemu obliczeniu kwoty podatku VAT do odliczenia,
  • Oszustwo staje się niemal niemożliwe.

W kwestiach ekonomicznych:

  • Zniżki na cenę paliwa przy tankowaniu mogą być przyznane przez niektórych wystawców kart,
  • Oszczędność czasu dzięki uproszczeniu administracji i księgowości również przynosi oszczędności finansowe,
  • Regularny monitoring floty, nawet w czasie rzeczywistym, pozwala wprowadzić w życie działania zmierzające do zaoszczędzenia paliwa, a tym samym do oszczędności w budżecie na paliwo.

Wszystkie te korzyści są w nierównomiernym stopniu rozłożone pomiędzy różnych usługodawców, dlatego warto dokonać porównania kart paliwowych dostępnych na rynku pod kątem tych kryteriów po sprawdzeniu ofert kart paliwowych.

Oferty: porównanie kart paliwowych!

Gracze na rynku kart paliwowych dla samochodów osobowych są bardzo liczni i mają różnorodne profile:

  • Najbardziej tradycyjnymi graczami są duże koncerny naftowe, pośród których europejskim liderem jest karta Total Fleet (dawniej Total GR), ale tuż za nią pod względem liczby stacji benzynowych plasuje się karta Euroshell Shella, karta GO BP i karta Esso-Lotos, zyskująca na popularności dzięki umowom wzajemnym pomiędzy różnymi markami,
  • Supermarkety takie jak E.Leclerc czy Auchan, które również proponują karty paliwowe w Europie oferujące podobne usługi, a nawet czasem współpracują z niektórymi koncernami naftowymi,
  • Wyspecjalizowani usługodawcy tacy jak Sodexo czy Edenred, którzy także podpisali umowy z powyższymi kategoriami dystrybutorów paliwa.

Karty paliwowe dla lekkich pojazdów użytkowych

Karty paliwowe dla lekkich pojazdów użytkowych, takich jak van czy furgonetka,  w niewielkim stopniu różnią się od kart dla samochodów osobowych pod kątem sposobu funkcjonowania i zalet.

Działanie

Działanie kart paliwowych dla lekkich pojazdów użytkowych jest bardzo podobne do działania kart dla samochodów osobowych.

Trzeba jednak zasygnalizować jedną fundamentalną różnicę: inne zasady obliczania podatku VAT, który można odliczyć.

Należy więc upewnić się, że wystawca karty bierze pod uwagę specyfikę fiskalną tego rodzaju pojazdów w funkcjonalności swojego oprogramowania do zarządzania budżetem na paliwo, a w razie potrzeby również w programie do zarządzania flotą.

Zalety kart paliwowych dla lekkich pojazdów użytkowych

O ile podstawowa kwestia specyficznego wyliczenia podatku VAT do odliczenia jest prawidłowo uwzględniona, korzyści kart paliwowych dla lekkich pojazdów użytkowych nie różnią się od tych oferowanych przez karty paliwowe dla pojazdów osobowych.

Oferty: Nietypowi wystawcy kart

Większość wystawców kart paliwowych jest w stanie wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby lekkich pojazdów użytkowych.

Te same rodzaje wystawców kart paliwowych dla samochodów osobowych są więc z reguły dostępne dla pojazdów użytkowych, łącznie z głównymi graczami rynkowymi.

Nowym rodzajem wystawców, dość niespodziewanym, których należy dodać do listy, są producenci pojazdów. Na przykład marki produkujące szeroką gamę lekkich pojazdów użytkowych, takie jak Peugeot, również oferują karty paliwowe.

Karty paliwowe dla ciężkich pojazdów użytkowych

W przypadku pojazdów ciężarowych, porównanie kart paliwowych  staje się proste ze względu na o wiele mniejszą liczbę graczy na tym rynku, który jest niszowy i ma specyficzne wymagania. 

Działanie

Funkcjonowanie kart paliwowych dla pojazdów ciężarowych nie różni się znacząco od działania kart paliwowych dla wszelkich innych rodzajów pojazdów.

Jednakże pożądane korzyści są o wiele bardziej zaawansowane ze względu na specyficzne potrzeby użytkowników.

Zalety kart paliwowych dla pojazdów ci??arowych

Korzyści oferowane przez karty paliwowe dla pojazdów ciężarowych są ogólnie rzecz biorąc takie same, jak dla innych rodzajów pojazdów, jednakże idą o wiele dalej pod kątem zaawansowania:

  • Aplikacje powinny umożliwiać dokładne wskazanie wszystkich stacji przyjmujących kartę dysponujących stanowiskami do tankowania dla ciężarówek,
  • Sieć stacji paliw przyjmujących kartę powinna być niemal obowiązkowo o zasięgu europejskim, ponieważ wielu kierowców tych pojazdów regularnia przekracza granice państw,
  • Parkingi dostępne dzięki karcie również powinny móc pomieścić wiele pojazdów ciężarowych i ich ładunki w całkowicie bezpiecznych warunkach
  • Elektroniczna winieta jest niezbędna, a niekiedy nawet powinna być uzupełniona o możliwość płatności za przeprawy promowe,
  • Oprogramowanie do zarządzania flotą powinno mieć naprawdę zaawansowane funkcjonalności, aby monitorować przejazdy wszystkich pojazdów w ramach całej floty, często rozproszonej po całej Europie.

Oferty: porównanie kart paliwowych jest stosunkowo ograniczone

Liczba usługodawców oferujących specjalne karty paliwowe dla ciężarówek jest dość ograniczona:

  • Wśród koncernów paliwowych, Total posiada specjalną ofertę kompleksową, w skład której wchodzą m. in. strzeżony parking na terenie ogólnoeuropejskiej sieci stacji benzynowych. Wydaje się, że ten francuski gigant niedługo wycofa z obiegu specjalną kartę AS 24 i zastąpi ją usługami oferowanymi przez nową kartę uniwersalną Total Fleet,
  • Również wśród koncernów paliwowych, Shell dysponuje specjalną kartą Fleetcor dla pojazdów ciężarowych w sieci europejskiej, w skład której wchodzi niemal 25 000 stacji na całym kontynencie,
  • Jeśli chodzi o sieci supermarketów, na przykład we Francji Intermarché oferuje godną zaufania kartę ważną na ponad 650 stacjach dla ciężarówek we Francji,
  • Pośród wyspecjalizowanych wystawców kart, karta DKV oferowana przez Sodexo została początkowo zaprojektowana jako karta specjalnie przeznaczona dla pojazdów ciężarowych na terenie Europy.