KARTA PALIWOWA DLA FIRMWybierz właściwą karta paliwowa dla małej firmy w najlepszej cenie
KARTA PALIWOWA DLA FIRM
Wybierz właściwą karta paliwowa dla małej firmy w najlepszej cenie
Oszczędzaj na kosztach przejazdu pracowników! Oszczędzaj na kosztach przejazdu pracowników!

Cennik kart paliwowych w 2o21 roku

Czas czytania: 5 minut(y)

Karty paliwowe dla firm cieszą się rosnącą popularnością w Polsce ze względu na możliwość wprowadzenia prawdziwych oszczędności na kosztach zarządzania budżetem na paliwo dzięki zbiorczej fakturze, a na zużyciu paliwa dzięki narzędziom do zarządzania flotą, a także preferencyjnym cenom. Wszystkie te zalety są możliwe za bardzo niewygórowaną opłatą wynoszącą kilka euro miesięcznie od karty.

Ale jaka naprawdę jest cena kart paliwowych dla firm biorąc pod uwagę wszystkie koszta? Czy zysk na cenie paliwa naprawdę jest zauważalny? Jak porównać różne karty paliwowe na podstawie całego zestawu kryteriów ekonomicznych?

Nasz przewodnik ujawnia główne koszty związane z użytkowaniem najpopularniejszych na rynku kart paliwowych.

Karty paliwowe to strategiczny zasób dla firmy

Coraz więcej firm daje się uwieść ofertom kart paliwowych przede wszystkim ze względu na korzyści, które przynoszą one w kwestii zarządzania budżetem na paliwo. Ale nie są to jedyne korzyści kart paliwowych.

Sprawniejsze zarządzanie źródłem oszczędności

Administracyjne zarządzanie budżetem na paliwo, zwłaszcza pod kątem zwrotu podatku VAT, jest uciążliwym ciężarem dla administracji i księgowości. Im więcej pracowników musi odbywać podróże służbowe, tym większy staje się ciężar dla działu księgowości. A przecież kontrola skarbowa nie wybaczy nawet najmniejszej pomyłki.

Pierwszorzędną zaletą kart paliwowych jest znaczące uproszczenie administracji tej kwestii dzięki jednej zbiorczej fakturze uwzględniającej wszystkie służbowe karty, a także kompleksowemu raportowaniu wszystkich transakcji. To uproszczenie samo w sobie generuje już oszczędności poprzez zmniejszenie liczby dni roboczych potrzebnych do dokonania rozliczeń.

Jednak karty paliwowe stały się cennym zasobem także ze względu na możliwość zwiększenia kontroli wydatków związanych z budżetem na paliwo. Dzięki karcie paliwowej, oszustwa finansowe stają się praktycznie niemożliwe. A to oznacza kolejne straty, których można uniknąć, zarówno bezpośrednie jak i pośrednie ze względu na ryzyko kar finansowych, które mogą się wynikać z ewentualnego oszustwa.

Ponadto, funkcjonalność zarządzania flotą powiązana z kartami paliwowymi pozwala zoptymalizować zużycia paliwa w każdym pojeździe i przez każdego kierowcę w firmie, w celu wprowadzenia oszczędności na fakturze zbiorczej.

Praktyczne korzyści wynikające z usług oferowanych w pakiecie z kartami paliwowymi

Nie licząc nawet korzyści finansowych, karty paliwowe wiążą się z całą gamą korzyści praktycznych, zarówno dla firmy, jak i pracownika posługującego się kartą paliwową.

Pierwszorzędną zaletą jest oczywiście to, że kierowca nie musi mieć przy sobie pieniędzy, aby założyć na koszty paliwa.

A warto wiedzieć, że kartą paliwową można uregulować niemal wszystkie opłaty drogowe, które mogą wiązać się podróżami służbowymi:

  • Paliwo,
  • Opłata za postój na parkingu,
  • Winiety elektroniczne (w niektórych krajach),
  • Koszty serwisowania pojazdu (wymiana oleju, mycie, wymiana części dostępnych w sklepie na stacji paliw…)

Ten ostatni punkt wychodzi naprzeciw potrzebom osób zarządzających flotami pojazdów służbowych. A zarządzanie flotą jest niezwykle strategicznym wyzwaniem dla wielu firm. Logiczną konsekwencją tego jest, że niektóre firmy leasingowe świadczące usługę długoterminowego najmu pojazdów służbowych również zaczęły oferować karty paliwowe. Scentralizowany nadzór nad flotą, zarówno pod kątem utrzymania pojazdów, jak i zużycia paliwa, stał się w ten sposób możliwy.

Od ceny karty paliwowe do kosztów firmowych kart paliwowych

Czy wszystkie te zalety kart paliwowych warte są swojej ceny? Cena kart paliwowych tak naprawdę rozkłada się na całą serię kosztów. Oprócz tych kosztów trzeba również wziąć pod uwagę całościowy koszt związany z użytkowaniem kart paliwowych, aby ocenić efektywność netto tego rozwiązania.

Komponenty ceny part paliwowych

Koszty, o których z góry informują główni wystawcy kart paliwowych, czy to koncerny paliwowe, sieci supermarketów, czy niezależni dostawcy usług wyspecjalizowanych, zwykle ograniczają się do ceny abonamentu.

Abonament jest zwykle wliczony w miesięczną fakturę zbiorczą i wynosi kilka euro.

Jednak do tego abonamentu czasem trzeba też doliczyć koszty operacyjne, które są wyliczane albo według stałego wskaźnika, albo, najczęściej, w formie procentu od uśrednionych miesięcznych wydatków.

W przypadku kart typu post-paid, czyli z odroczeniem płatności do czasu faktury zbiorczej, uiszczenie kaucji gwarancyjnej jest często wymagane. Kaucja może odpowiadać wartości jednego lub dwóch miesięcy średniego zużycia paliwa.

Ponadto, niektórzy wystawcy liczą sobie także osobno za wystawienie faktury zbiorczej, a koszt ten zwykle równa się kosztom miesięcznego abonamentu.

Wreszcie, opłata za wdrożenie systemu również może wymagana i trzebą ją wówczas doliczyć do ceny kart paliwowych.

A ceny paliwa? Dzięki kartom paliwowym, możliwe są taryfy preferencyjne. Zniżki “katalogowa” wynosi zwykle zaledwie kilka groszy na litrze i nie wszyscy wystawcy ją oferują. Z kolei niektóre marki proponują największym klientom zniżki wynegocjowane lub też cennik krajowy, taki sam bez względu na rodzaj stacji benzynowej, a także gwarancję najniższej ceny, jeśli ta na stacji jest niższa niż wynegocjowana taryfa krajowa.

Koszty karty paliwowej dla firm

  • Oprócz swojej ceny, karty paliwowe generują jednak całą serię kosztów dla firmy:
  • Opcja elektronicznej winiety wiąże się z kolejnym abonamentem, który trzeba dodatkowo opłacać,
  • Dodatkowe opłaty są też wymagane oprócz cennika godzinowego za postój na parkingach, do których niektóre karty paliwowe przyznają dostęp,       
  • Przede wszystkim sposób fakturowania zmienia sytuację: przypadku usług przedpłaconych nie trzeba uiszczać kaucji gwarancyjnej. Ale w przypadku odroczenia płatności, możliwa jest konieczność uiszczenia takiej kaucji, jednakże firma zyskuje w zamian rozwiązanie porównywalne niemal do kredytu.
  • Największy koszt ukryty kart paliwowych jest związany z zasięgiem sieci partnerskich stacji benzynowych. Jeśli trzeba nadłożyć drogi, aby znaleźć stacje akceptującą daną kartę paliwową, większe zużycie paliwa niweluje wygenerowane oszczędności.

Ceny kart paliwowych głównych wystawców

Większość wymienionych kosztów nie jest zwykle publikowana przez wystawców kart, a różne sposoby fakturowania i rozmaite koszty mogą dotyczyć wszystkich usługodawców. Dlatego konieczne jest złożenie zamówienia online na oferty kart paliwowych. Narzędzia takie jak Companeo sprawiają, że to zadanie staje się niesamowicie proste i pozwala otrzymać wiele klarownych ofert zawierających wszystkie koszty oraz ceny najpopularniejszych kart paliwowych na rynku.

 

Nazwa karty Marki przyjmujace karte
Easyfuel Shell, Esso, Avia, E.Leclerc, Intermarché, Netto, Roady
Euro Shell Shell, Esso, Avia, E.Leclerc
Karta DKV Shell, Esso, Avia, BP
Karta paliwowa Pro Intermarché Intermarché, Netto, Roady
Karta Total Fleet Total, Elan
Ticket Fleet Pro Auchan, Avia, Eni, Agip, BP, Esso, E.Leclerc
Karta paliwowa Pro Auchan Shell, Auchan
Karta paliwowa Pro Energies E.Leclerc E.Leclerc, Shell
Karta BP GO Esso, Avia, Eni, Agip