GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

Właściwy wybór geolokalizacji dla pojazdów

Czas czytania: 5 minut(y)

W kwestii geolokalizacji pojazdów, wybór systemu może wydać się skomplikowany z kilku powodów. Po pierwsze, po sukcesie tego rozwiązania na rynku nieustannie przybywa nowych firm świadczących usługi geolokalizacyjne. Ale także ponieważ w skład systemów geolokalizacji pojazdów służbowych wchodzi zarówno sprzęt, jak i usługi i oprogramowanie.

Właściwy wybór systemu geolokalizajcji nie sprowadza się więc jedynie do wybrania odpowiedniego trackera GPS, ale także do wyselekcjonowania kompleksowej oferty odpowiadającej prawdziwym potrzebom “branżowym” firmy czy też po prostu priorytetom firmy. Przydatne porównanie systemów geolokalizacji pojazdów służbowych powinno zatem wziąć pod uwagę potrzeby oraz systemy funkcjonalności najbardziej dopasowane do tych potrzeb.

Jakie są więc najlepsze systemy geolokalizacji pojazdów z punktu widzenia najistotniejszej problematyki tych rozwiązań? Czy wybór może być zawężony pod kątem specjalistycznych funkcjonalności odpowiadających na priorytetowe potrzeby firmy?

Wybór pomiędzy różnymi systemami geolokalizacji powinien bazować na priorytetowych potrzebach

Wśród wszystkich powodów, dla których warto skorzystać z geolokalizacji, zagadnienia związane z określaniem położenia, bezpieczeństwem i zarządzaniem flotą stanowią główne priorytety, które należy rozważyć przed dokonaniem wyboru. Geolokalizacja pojazdów może być umożliwiona przez rozmaite systemy działające na bazie różnych technologii.

Zagadnienia związane z określaniem położenia

Jest to podstawowe zagadnienie, która najczęściej decyduje o wyborze konkretnej geolokalizacji pojazdów przez firmę: chodzi o to, by wiedzieć dokładnie gdzie znajduje się dany pojazd wykorzystywany w celach służbowych - na odległość i w każdej chwili.

Jeśli chodzi o to zagadnienie, proste systemy wykorzystujące smartfony kierowców mogą zostać wprowadzone w życie.

Telefony wyposażone w GPS są lokalizowane zdalnie przez przełożonego poprzez aplikację w czasie rzeczywistym bądź na żądanie.

Zaletą tych systemów jest to, że wymagają bardzo niewielkiej inwestycji początkowej oraz to, że są wystarczająco precyzyjne. Są więc idealne do kontroli, na przykład, przedstawicieli handlowych korzystających z pojazdów służbowych firm dysponujących niewielką flotą. Wadą tego rozwiązania jest to, że określają jedynie położenie, a w dodatku jest to położenie posiadacza danego telefonu, który niekoniecznie znajduje się w pojeździe. Poza tym, musi istnieć rzeczywista możliwość wyłączenia systemu poza godzinami pracy pracownika używającego telefonu wyposażonego w system geolokalizajcji.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem

Drugim istotnym powodem decydującym o wyborze geolokalizacji przez firmę są zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa.

Ta tematyka generalnie wiąże się z wieloma rodzajami priorytetów:

  • Zapobieganie kradzieży pojazdu. W tym przypadku prosty system z trackerem GPS zainstalowanym w pojeździe, który przekazuje dane geolokalizacyjne zdalnie na żądanie bądź w regularnych odstępach czasu SMS-em, może okazać się wystarczający.
  • Zapobieganie kradzieży, utracie lub zniszczeniu towarów. Te same systemy mogą być wdrażane bezpośrednio w ładunku. Zaletą jest możliwość monitorowania kiedy ładunek jest przenoszony do innego pojazdu - potencjalnie przekazywany przez dostawcę klientowi.
  • Poprawa bezpieczeństwa transportu, jednocześnie dla towaru, jak i dla kierowcy. Bardziej zaawansowane rozwiązania, połączone poprzez rozmaite sondy z system kontroli pojazdu, mogą automatycznie wysyłać powiadomienia w przypadku przekroczenia pewnych określonych wartości. Niektóre systemy pozwalają również przełożonemu zareagować w przypadku przekroczenia tych limitów, na przykład poprzez wyłączenie silnika.

Zagadnienia związane z zarządzaniem flotą

Problematyka zarządzania flotą coraz częściej stanowi jeden z głównych powodów decydujących o wyborze geolokalizacji pojazdów przez duże firmy taksówkarskie czy z branży transportu drogowego.

Do priorytetów należą

  • Nadzór nad całością floty w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego na mapie,
  • Optymalizacja tras, aby jak najbardziej skrócić czas pomiędzy odjazdem, odbiorem i dostawą.
  • Otrzymywanie szczegółowych danych pozwalających na wprowadzenie oszczędności czasu i paliwa,
  • Dysponowanie branżową aplikacją umożliwiającą dzięki geolokalizacji lepsze zarządzanie flotą i większą rentowność.

Dla wszystkich tych priorytetów konieczne jest znalezienie zaawansowanego systemu geolokalizacji GPS z trackerami GPS podłączonymi na przykład do baku pojazdu, ale przede wszystkim również z oprogramowaniem do zarządzania flotą wyposażonym w  szczególnie rozwinięte funkcjonalności. Często zresztą firmy mające tego rodzaju potrzeby wybiorą osobno sprzęt i oprogramowanie, aby otrzymać produkty najlepiej odpowiadające ich potrzebom.

Cechy wyróżniające najlepsze rozwiązania

Po przeanalizowaniu powyższych priorytetów oraz zidentyfikowaniu rodzajów systemów geolokalizacji najbardziej dopasowanych do potrzeb, należy dokonać wyboru konkretnej oferty systemu geolokalizacji. Niektóre cechy wyróżniają dany produkt, zarówno pod kątem podstawowych priorytetów, ale także w szerszym kontekście.

Zagadnienia związane z nawigacją

Główne funkcjonalności, które wyróżniają najlepsze oferty, to:

  • Przede wszystkim sposób przesyłania danych geolokalizacyjnych przełożonemu - na żądanie bądź w trybie ciągłym, SMS-em lub poprzez oprogramowanie, które w formie graficznej pokazuje przemieszczanie się pojazdów na mapie
  • W przypadku transmisji danych w trybie ciągłym, rzeczywiste odstępy czasu, w których dane są przesyłane, ponieważ geolokalizacja “w czasie rzeczywistym” nie istnieje,
  •  Wbudowane mapy  – niektóre systemy geolokalizacji działają tylko na terytorium kraju!
  • Precyzja systemu nawigacji,
  • Precyzja tras,
  • Uwzględnienie informacji o natężeniu ruchu z aktualizacją w czasie rzeczywistym,
  • Precyzja czujników ruchu.

Funkcjonalności związane z bezpieczeństwem

Jeśli chodzi o oczekiwania związane z bezpieczeństwem, wiele funkcjonalności lub specjalistycznych atrybutów jest doceniane przez klientów profesjonalnych, na przykład:

  • Wygląd urządzeń GPS, aby mogły być z łatwością ukryte,
  • Sposób instalacji urządzeń, z tych samych powodów – niektóre modele są wyposażone w silne magnesy, co pozwala przyczepić je do karoserii w dowolnym miejscu,
  • Żywotność baterii, która musi wytrzymać kilka dni lub wystarczyć na setki czy nawet tysiące przesyłanych informacji. Niektóre, bardziej kosztowne modele mogą być podłączone bezpośrednio do akumulatora pojazdu, gwarantując żywotność na wiele lat,
  • Możliwość dwustronnej komunikacji pomiędzy przełożonym a pojazdem, łącznie z możliwością zdalnego wyłączenia silnika,
  • Możliwość ustawienia powiadomień,
  • W kwestii bezpieczeństwa ładunku i kierowcy, obecność modułów podłączonych do pojazdu w celu otrzymania danych o rozmaitych wskaźnikach bezpieczeństwa pojazdu (temperatura silnika, oleju, przyspieszenie, hamowanie, ciśnienie opon…)

Zagadnienia dotyczące zarządzania flotą

Szczególnie przydatnymi funkcjonalnościami z punktu widzenia optymalizacji zarządzania flotą są zwłaszcza funkcjonalności oprogramowania dostarczanego razem z geolokalizacją oraz, pod kątem sprzętu, funkcjonalności, które również są istotne dla zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

Optymalizacja zarządzania flotą będzie tym bardziej zaawansowana, jeśli system geolokalizacji będzie wyposażony w:

  • Rozmaite czujniki i moduły połączone z pojazdem, zwłaszcza jeśli chodzi o bak w celu optymalizacji zużycia paliwa,
  • Możliwość (lub brak takowej) obustronnej komunikacji pomiędzy przełożonym a pojazdem, zwłaszcza w celu bezpośredniej komunikacji z kierowcą, a także różne rodzaje komunikacji,
  • Możliwość ustawienia parametrów powiadomień w celu promowania jazdy ekologicznej,
  • Dane przekazywane w raportach dotyczących nawigacji, zarówno w raportach otrzymanych po powrocie pojazdu, jak i tych wysyłanych w czasie rzeczywistym,
  • Stopień możliwej personalizacji raportów,
  • Jakość i precyzja aplikacji branżowych dostarczanych razem z oprogramowaniem.

W kwestii geolokalizacji pojazdów, wybór odpowiedniego systemu jest oczywiście w dużej części zdeterminowany dostępnym budżetem. Jako że dostawcy rozwiązań geolokalizacyjnych rzadko publicznie udostępniają swój cennik, a zwłaszcza dlatego że ceny w dużej mierze zależą od konkretnych potrzeb każdego klienta, konieczne jest zamówienie ofert geolokalizacji od tych usługodawców. Usługi online takie jak Companeo sprawiają, że to rozwiązanie staje się niezwykle proste i pozwala otrzymać wiele ofert w zaledwie kilka kliknięć, aby móc porównać najlepszych usługodawców.