GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

Przegląd głównych dostawców usług geolokalizacyjnych dla firm

Czas czytania: 5 minut(y)

W kwestii systemów geolokalizacyjnych, firmy świadczące te usługi są coraz liczniejsze, a oferowane modele trackerów coraz bardziej zróżnicowane. Firmy mają oczywiście bardziej zaawansowane potrzeby niż klienci indywidualni, związane w szczególności z zarządzaniem całością floty, w czasie rzeczywistym i na odległość, co jest odzwierciedlone w cenie.

Geolokalizacja pojazdów może być więc proponowana w formie pakietu, w którego skład wchodzą usługi, oprogramowanie i sprzęt, co pozostawia klientom profesjonalnym wybór, czy chcą wynająć, czy kupić nawigację GPS dla pojazdów. Każda z tych dwóch formuł, wynajem lub nabycie drogą kupna sprzętu geolokalizacyjnego, ma swoje zalety i wady.

W tej dżungli ofert porównanie różnych systemów geolokalizacyjnych staje się coraz trudniejsze. Mimo wszystko warto poświęcić czas na znalezienie najlepszego usługodawcy i najlepszej oferty, biorąc pod uwagę znaczące zalety systemów geolokalizacji.

Zalety systemów geolokalizacji

Bez względu na usługodawcę, geolokalizacja wiąże się korzyściami docenianymi szczególnie przez osoby zarządzające flotą, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo pojazdów i towarów, ale także w celu optymalizacji łańcucha logistycznego.

Towary i pojazdy zabezpieczone w każdej chwili

Dzięki geolokalizacji, towary i pojazdy mogą być nadzorowane przez cały czas, aby w dowolnym momencie móc określić dokładne położenie samochodu, ciężarówki firmowej i jej zawartości.

Ta podstawowa funkcjonalność lokalizacji wiąże się z wieloma korzyściami:

  • Jest to efektywne narzędzie do zapobiegania kradzieży. Nie tylko w przypadku kradzieży pojazd może być z łatwością odnaleziony, ale także u niektórych usługodawców geolokalizacja jest dodatkowo wzmocniona poprzez rozwiązania prewencyjne, takie jak alarm lub system zdalnej blokady pojazdu,
  • W szerszym kontekście, rozwiązania geofencingu (po polsku nazywane czasem “geogrodzeniem”) pozwalają nie tylko na zdalne sprawdzanie położenia pojazdu, ale również na reakcję, również samego pojazdu, w razie przekroczenia określonych wartości.
  • Ponadto jest to również doskonały system budowania zaufania klienta, który może mieć dostęp do danych lokalizacyjnych w przypadku firm zajmujących się kolejowym transportem towarów czy też firm dostawczych,
  • Jest to również środek do ścisłego monitorowania kierowców w trasie oraz kontrolowania ich użytkowania sprzętu służbowego. Jest to tym bardziej efektywne rozwiązanie, gdy narzędzia są wyposażone w system powiadomień o zbyt wysokiej prędkości, wyłączenie monitorowania wcześniej ustalonej trasy, możliwość wyłączenia silnika, oraz gdy pozwalają na obustronną komunikację i wymianę połączeń telefonicznych,
  • Sami kierowcy również są bezpieczniejsi w trasie dzięki narzędziom kontroli ich zachowania za kierownicą - niektóre firmy świadczące usługi geolokalizacyjne szacują, że ich rozwiązania sprawiają, że liczba wypadków zmniejsza się o 20%.

Systemy zarządzania flotą pojazdów z prawdziwego zdarzenia w celu optymalizacji logistyki

We wszystkich rozwiązaniach geolokalizacyjnych każdy usługodawca z pewnością będzie podkreślał korzyści związane z funkcjonalnością zarządzania flotą pojazdów służbowych.

W wielu przypadkach prawidłowe korzystanie z oprogramowania dostarczonego razem z systemem geolokalizacji, a zwłaszcza z udostępnionych danych, umożliwi:

  • Optymalizację podróży służbowych,
  • Skrócenie czasu dostawy,
  • Optymalizację nawyków kierowców, zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w prędkościomierz,
  • A zatem optymalizację zużycia paliwa i oszczędności w budżecie na paliwo nawet w wysokości 15%.

Czy warto wynająć, czy kupić system geololokalizacji?

Aby skorzystać z tych zalet, konieczne jest posiadanie kompleksowego systemu geolokalizacyjnego. Wyspecjalizowani usługodawcy proponują takie rozwiązania zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Każdy z tych dwóch systemów ma swoje zalety i wady.

Zalety kupna

Zakup systemu geolokalizacji pozwala na całkowitą kontrolę składu i parametrów pakietu zawierającego usługi, sprzęt i oprogramowanie.

Początkowo zarezerwowany dla największych firm, zwłaszcza wyspecjalizowanych przedsiębiorstw logistycznych i transportowych, zakup nawigacji GPS, trackerów i innych usług powiązanych jest dziś możliwy nawet dla najmniejszych firm w obniżonej cenie.

Ponadto, korzyścią jest to, że nie trzeba się wiązać żadną długoterminową umową z usługodawcą.

Właściciel systemu będzie mógł zoptymalizować funkcjonowanie floty samochodów i urentownić swoją inwestycję szybciej niż w przypadku wynajmu.

W zależności od rodzaju floty pojazdów i rodzaju działalności, oszczędność paliwa prędzej czy później umożliwi całkowity zwrot inwestycji

Zalety wynajmu

Wynajęcie systemu geolokalizacji jest obecnie najczęściej praktykowaną opcją.

Dużą zaletą wynajmu jest oczywiście niewielki koszt początkowy: w przypadku systemu geolokalizacji pojazdów ceny wynajmu zaczynają się już od kilkudziesięciu euro miesięcznie.

Ponadto, system jest przeważnie “all inclusive”: sprzęt, oprogramowanie i usługi, w tym abonament na sieci komórkowe.

Wynajem rozwiązań geolokalizacji dla samochodów również wiąże się z korzyścią w postaci integracji ze wszystkimi koniecznymi działaniami związanymi z utrzymaniem i serwisowaniem w przypadku problemów technicznych.

Możliwe jest także zawarcie umowy najmu z opcją kupna: po zakończeniu okresu, na jaki zawarta została umowa, usługodawca może zaproponować sprzedaż w atrakcyjnej cenie.

Ta wariacja jest interesująca, ponieważ pozwala na przetestowanie sprzętu geolokalizacyjnego w samochodzie, uśredniając budżet przed jego nabyciem.

Najlepsze firmy świadczące usługi geolokalizacyjne w 2021 r.

Choć wyczerpujące wyliczenie wszystkich firm świadczących usługi geolokalizacyjne dla firmy jest nie lada wyzwaniem na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, możliwe jest wymienienie kilku największych firm, które podsumuje rozwiązania geolokalizacyjne świadczone dla klientów w 2021 r.

Zamówione oferty zwykle zawierają cenę, dlatego konieczne jest skontaktowanie się z firmą, aby poznać cennik - usługi online takie jak Companeo pozwalają z łatwością otrzymać i porównać oferty geolokalizacji.

Nazwa firmy Specjalność / oferta Zalety
Verizon Connect Geolokalizacja floty

Zasięg międzynarodowy,
Geofencing pozwalający na dynamiczne zarządzanie.
Deska rozdzielcza do nadzoru floty
Asystent audio d/s jazdy ekonomicznej,
Przycisk “życie prywatne”

Masternaut

Geolokalizacja floty,
Rozwiązania telematyki pokładowej, jazda ekologiczna

Bezpieczeństwo danych,
Spersonalizowana obsługa,
identyfikowalność łańcucha chłodniczego,
Powiadomienia o kolizjach

Quartix Monitoring przez internet w czasie rzeczywistym bądź przez powiadomienia w określonych odstępach czasu, powiadomienia dotyczące geofencingu, identyfikacja kierowcy

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia,
Rzetelny koszt dodatkowy wynajmu sprzętu nie licząc kosztów usługi
Wyspecjalizowane raporty dla branży budowlanej,
Integracja danych z kartami paliwowymi

Ocean

Geolokalizacja,
Zarządzanie flotą,
Jazda ekologiczna

Poradniki i wyspecjalizowane opcje dla wielu różnych sektorów działalności, takich jak budowlanka, samorząd terytorialny, zawody związane ze sprzedażą, naprawą, najmem...
Grupa Orange, technologie Orange Business Services,
Integracja danych z kartami paliwowymi

Geoloc Systems Geolokalizacja floty,
Zarządzanie flotą
Rozwiązania dopasowane do konkretnych zawodów,
Ułatwiona integracja aplikacji do zarządzania flotą z najczęściej używanymi programami biznesowymi
Mapping control Geolokalizacja floty,
Pilotowanie jazdy na odległość,
Zarządzanie flotą,
Generowanie raportów dotyczących kilometrów,
Jazda ekologiczna,
Rozwiązania do zarządzania car sharingiem
Innowacyjny system zapobiegający kradzieży paliwa poprzez ultradźwięki,
Wymiana danych z pojazdem,
Zarządzanie mandatami pracowników.
Viasat Connect Geolokalizacja floty,
Lokalizacja maszyn i sprzętu
Integracja tego rozwiązania z systemami informatycznymi takimi jak CRM, zarządzanie pracownikami itp.
Abonament dopasowany do zmieniającego się rozmiaru floty
Aplikacja mobilna