GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

Geolokalizacja pojazdów ciężarowych dla sprawniejszego zarządzania flotą

Czas czytania: 5 minut(y)

Pojawienie się systemów geolokalizacji ciężarówek stało się nie lada gratką dla wszystkich firm z branży transportu drogowego, do tego stopnia, że korzystanie z tych systemów jest teraz praktycznie niezbędne. Jest tak dlatego, że geolokalizacja gwarantuje kierowcom nie tylko dokładne systemy nawigacji poprzez wyznaczanie zoptymalizowanych tras. Geolokalizacja ciężarówek pozwala również przełożonym określać położenie w czasie rzeczywistym wszystkich wyposażonych pojazdów, a także gromadzić wiele cennych danych w celu optymalizacji całego zarządzania flotą oraz wprowadzenia zauważalnych oszczędności.

Jak działają takie systemy? Jakie są koszty? Jakie są szczegółowe korzyści wynikające z tego rozwiązania?

Funkcjonowanie i koszty systemów geolokalizacji ciężarówek

Systemy geolokalizacji ciężarówek działają na zasadzie połączenia trackerów GPS z aplikacjami branżowymi. Sukces tych systemów i ich popularyzacja przyczyniają się do systematycznego obniżania cen.

Funkcjonowanie systemów geolokalizacji ciężarówek

Systemy geolokalizacji ciężarówek funkcjonują na bazie rozwiązania łączącego sprzęt, oprogramowanie i usługi.

  • Na sprzęt składają się urządzenia GPS, czyli trackery GPS zainstalowane w ciężarówkach i / lub w ich ładunkach. Do tych urządzeń można dołożyć też różnorodne moduły pozwalające na otrzymanie danych dotyczących kierowania pojazdem, w którym są zainstalowane. Urządzenia, z jednej strony, są stale połączone z globalną siecią określania położenia przez satelity (po angielsku Global Positioning System - GPS), a z drugiej strony - do serwerów oprogramowania monitorującego.
  • Oprogramowanie stwarza interfejs do zarządzania flotą umożliwiający zdalne sprawdzenie danych transmitowanych przez urządzenia GPS, a czasem nawet interwencję bezpośrednio w pojeździe lub poprzez kontakt z kierowcą,
  • Usługa natomiast polega na przesyłaniu danych pomiędzy różnymi częściami pojazdu do przełożonego, najczęściej poprzez sieci telefonii mobilnej.

W ten sposób, w ciągu danej trasy:

  • Urządzenie GPS precyzyjnie określa położenie geograficzne pojazdu i jego ładunku poprzez wymianę danych z satelitami sieci,
  • Moduły połączone z pojazdem gromadzą dane dotyczące kierowania pojazdem,
  • Całość danych dotyczących położenia i jazdy jest przekazywana oprogramowaniu do monitoringu floty,
  • Które to prezentuje te dane w formie wizualnej w interfejsie do kontroli pojazdu, na przykład poprzez pokazanie pojazdów na mapie,
  • Osoba nadzorująca flotę może podjąć interwencję dotyczącą pojazdu, na przykład, aby porozumieć się z kierowcą, a nawet w razie konieczności wyłączyć silnik.

Koszt systemów

Koszty systemów geolokalizacji pojazdów ciężarowych zwykle są pokrywane w formie pakietów “all inclusive” zawierających sprzęt, oprogramowanie i usługi:

  • Sprzęt, czyli urządzenia GPS i moduły, jest dostępny na sprzedaż bądź na wynajem. W przypadku kupna, ceny mogą wahać się od 80 do 600 euro za model. Jako że ceny są często wygórowane, co jest praktycznym aspektem rozwiązań “all inclusive”, na rynku pojawiła się więc możliwość wynajmu. W tym przypadku miesięczny koszt urządzeń GPS wynosi kilkadziesiąt euro miesięcznie.
  • Koszty związane z usługą to koszty abonamentu na transmisję danych. Wprawdzie transmisja z satelity do urządzeń jest zawarta w koszcie urządzeń, ale do transmisji danych pomiędzy urządzeniami i centrami zarządzania konieczny jest abonament na mobilną sieć telefonii komórkowej. Cenę trzeba zwykle doliczyć do ceny wynajmu sprzętu, a wynosi ona najczęściej między 10 a 15 euro miesięcznie od pojazdu.
  • Wreszcie, oprogramowanie może być oferowane w ramach pakietu wynajmu sprzętu lub też osobno. W przypadku osobnego zakupu, opłaty mogą być albo w formie miesięcznego abonamentu, albo też w formie prowizji od transakcji (np. zamówienie taksówki) lub też w formie połączenia dwóch powyższych rozwiązań.

Zalety systemów geolokalizacji pojazdów ciężarowych

Obok kosztów można wymienić długą listę korzyści wynikających z geolokalizacji ciężarówek. Te zalety można zaliczyć do dwóch głównych kategorii: z jednej strony geolokalizacja sprawia, że transport staje się bezpieczniejszy dla kierowcy, przełożonego, klienta i ładunku, a z drugiej strony można wprowadzić istotne oszczędności dzięki lepszemu zarządzaniu flotą.

Bezpieczniejszy transport

Transport drogowy staje się po pierwsze bezpieczniejszy, zarówno dla kierowcy, jak i dla przełożonego oraz dla klienta:

  • Z punktu widzenia kierowcy, geolokalizacja ciężarówek pozwala na gromadzenie wielu danych dotyczących jego nawyków za kierownicą. Przez cały czas analizowane są takie parametry jak hamowanie, prędkość, ale także także temperatura silnika, oleju lub ciśnienie opon. Powiadomienia mogą być wysyłane kierownikowi floty i/ lub kierowcy w razie niebezpieczeństwa. Bezpieczeństwo kierowców ciężarówek wzrasta również w razie wypadku: urządzenie alarmowe może zostać aktywowane manualnie lub automatycznie, dzięki czemu ciężarówka zostanie połączona z centralą firmy, która będzie mogła jak najszybciej wysłać na miejsce pogotowie.
  • Dla klienta firmy z branży transportu drogowego geolokalizacja ciężarówek przynosi zapewnienie, że wszystko przebiega zgodnie z planem, ponieważ urządzenia mogą być zainstalowane nie tylko w pojeździe (co również informuje klientów o etapach dostawy), ale również na ładunku. To rzadkie sytuacje, ale może zdarzyć się, że ładunek zostanie zagubiony czy skradziony, a w takim przypadku możliwa jest natychmiastowa reakcja.
  • Kierownik floty również będzie zadowolony z potencjału rozwiązań geolokalizacyjnych dla pojazdów ciężarówek pod kątem zapobiegania kradzieży, zarówno towarów jak i ciężarówek. W każdej chwili można sprawdzić gdzie znajduje się pojazd ciężarowy połączony z systemem. A w niektórych przypadkach istnieje nawet możliwość wyłączenia silnika na odległość.

Oszczędność, często znaczące, dzięki geolokalizacji pojazdów ciężarowych

Jednocześnie, a może przede wszystkim, systemy geoloklalizacji ciężarówek umożliwiają lepsze zarządzanie flotą, a dzięki całej gamie dostarczanych danych dotyczących przejazdu można wprowadzić prawdziwe oszczędności.

Geolokalizacja pojazdów ciężarowych umożliwia:

  • Optymalizację przejazdów : trasy ciężarówek są wyznaczane przez oprogramowanie, które wskazuje najkrótszą drogę do celu. Czas jazdy ulega więc skróceniu;
  • Znaczne zmniejszenie zużycia paliwa przez pojazdy ciężarowe - a paliwo stanowi jeden z największych wydatków w przedsiębiorstwie transportowym. Oszczędności na paliwie są tym bardziej istotne, że niektóre systemy geolokalizacji są połączone z sondami mierzącymi zużycie paliwa i przejechane kilometry w czasie rzeczywistym;
  • Opóźnienie zużycia ciężarówek, ponieważ korzystanie ich jest zoptymalizowane, a powiadomienia mogą być zaprogramowane tak, żeby system sygnalizował rozmaite niespodziewane sygnały dotyczące zużycia;
  • Powiadomienie kierownika floty w przypadku anomalii dzięki analizie parametrów sprawdzanych przez urządzenie geolokalizacyjne (prędkość, nagłe hamowanie, zużycie paliwa…). Można w ten sposób szybko dokonać naprawy (wymiana filtra powietrza lub opon…) ciężarówki i wydłużyć jej “życie”;
  • Szkolenie kierowców z jazdy ekologicznej, to jest jazdy bardziej ekonomicznej i odpowiedzialnej, dzięki raportom dotyczącym nawyków kierowców,
  • Lepszą kontrolę czasu pracy kierowców, jednocześnie, aby mieć pewność, że kierowcy nie nadużywają przerw (kiedy pojazd jest unieruchomiony), oraz aby upewnić się, że nie stwarzają niebezpieczeństwa przez niewykorzystywanie przerw,
  • Odciążenie kierowców w kwestii raportowania, jako że generowanie raportów może odbywać się w sposób automatyczny przez system geolokalizacji, dzięki czemu kierowca ma więcej czasu na bardziej produktywne zadania.