GEOLOKALIZACJA POJAZDÓWWyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
GEOLOKALIZACJA POJAZDÓW
Wyposaż swoją flotę pojazdów w najlepszej cenie!
Zaoszczędź nawet 30%
porównując oferty wszystkich usługodawców w branży
Zaoszczędź nawet 30%porównując oferty wszystkich usługodawców w branży

Zarządzanie flotą pojazdów i geolokalizacja: niezastąpiony duet

Czas czytania: 6 minut(y)

Geokalizacja pojazdów służbowych, zwłaszcza jeśli odbywa się w czasie rzeczywistym, stanowi narzędzie optymalizacji zarządzania flotą pojazdów, w które wyposaża się wiele firm. W niektórych specjalistycznych sektorach narzędzia geolokalizacji pojazdów dla klientów profesjonalnych stały się dosłownie niezbędne. Możliwość dokładnego określenia w dowolnym momencie położenia każdego pojazdu należącego do floty przedsiębiorstwa, a także możliwość otrzymywania różnego rodzaju danych dotyczących odbytej podróży, przynosi niezaprzeczalne korzyści na wielu frontach.

Dlaczego geolokalizacja jest rozwiązaniem szczególnie polecanym w celu optymalizacji zarządzania flotą pojazdów służbowych, bez względu na rodzaj pojazdów? Jakie są dokładnie rodzaje systemów geolokalizacji, które pozwolą skorzystać ze wszystkich zalet?

Zarządzanie flotą pojazdów i geolokalizacja: dlaczego, jak, dla jakich firm?

Geolokalizacja pojazdów służbowych w czasie rzeczywistym stanowi niezwykle odpowiednią odpowiedź na wiele specyficznych wyzwań w zarządzaniu flotą pojazdów służbowych, zwłaszcza dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

Definicja zarządzania flotą pojazdów służbowych i wyzwania

Zarządzanie flotą pojazdów służbowych oznacza wykonywanie działań w celu zapewnienia nadzoru, serwisowania, utrzymania i wydajności wszystkich pojazdów użytkowanych przez firmę w celach służbowych, uważane za wyjątkowe narzędzie pracy w celu zwiększenia produktywności oraz zmniejszenia kosztów.

Zarządzanie flotą pojazdów służbowych może dotyczyć wszelkich rodzajów pojazdów silnikowych: motocykli, skuterów, pojazdów lekkich lub samochodów, >lekkich pojazdów użytkowych style='font-size:11.5pt;font-family: lub ciężarówek.

Wyzwania dla zarządzania flotą pojazdów są rozmaite:

  • Optymalizacja czasu przejazdu,
  • Zapobieganie kradzieży pojazdów,
  • Zmniejszenie czasu oczekiwania i bezczynności,
  • Wyznaczenie jak najbliżej znajdującego się pojazdu do zrealizowania dowolnego zlecenia w każdej chwili w przypadku gdy flota jest rozproszona,
  • Monitorowanie nawyków kierowców w celu optymalizacji zachowań za kierownicą,
  • Analiza danych związanych z silnikiem pojazdu, aby trzymać rękę na pulsie w kwestii serwisowania, zapobiegać wypadkom, awariom, oraz generalnie wydłużyć “życie” pojazdów.
  • Wprowadzenie oszczędności na paliwie.

Geolokalizacja pojazdów odpowiedzią na wyzwania

Geolokalizacja pojazdów służbowych stanowi szczególnie niezbędne narzędzie służące optymalizacji zarządzania flotą pojazdów.

Geolokalizacja “w czasie rzeczywistym” (tak naprawdę w zbliżonym do rzeczywistego z automatycznymi aktualizacjami co kilkadziesiąt sekund) umożliwiona dzięki ciągłym użytkowaniu trackerów GPS podłączonych w każdym pojeździe należącym do floty i oprogramowaniu geolokalizacyjnemu, pozwala w szczególności na:

  • Ciągłe sprawdzanie gdzie znajdują się poszczególne pojazdy wchodzące w skład floty oraz czy są do dyspozycji, dzięki wyświetleniu na mapie w aplikacji do kontroli używanej przez przełożonego,
  • Wykorzystywanie informacji o położeniu do potrzeb dostawy towarów, na przykład do lokalizacji magazynów, gdzie towar ma być odebrany czy dostarczony, ale także do określania ewentualnego położenia samych klientów,
  • Sprawdzanie w czasie rzeczywistym dyspozycyjności kierowców,
  • Ciągłą kontrolę, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i po powrocie, stanu “zdrowia” poszczególnych istotnych części pojazdu wówczas, gdy części te są połączone przez sondy czy moduły z urządzeniem GPS umieszczonym w pojeździe,
  • Przestudiowanie danych dotyczących prowadzenia pojazdów na podstawie dokładnych parametrów takich jak przyspieszenie, zużycie paliwa czy nagłe hamowanie, aby lepiej przeszkolić kierowców z “jazdy ekologicznej”,
  • Ustawienie powiadomień, zarówno dla kierowcy, jak i dla przełożonego, w razie przekroczenia określonych parametrów dotyczących wyposażenia czy zachowania za kierownicą,
  • Bezpośrednią reakcję przełożonego, zarówno poprzez komunikację z kierowcą, jak i przejęcie sterowania nad pojazdem w przypadku niebezpieczeństwa polegające na zdalnym wyłączeniu silnika.

W zależności od różnych rodzajów danych przekazywanych przełożonemu, szczegółowości tych danych i różnych rodzajów automatycznych raportów lub parametrów, których ustawienie będzie możliwe, oprogramowanie geolokalizacyjne może stać się programem do zarządzania flotą przedsiębiorstwa z prawdziwego zdarzenia.

Rodzaje flot służbowych

  • Mimo że geolokalizacja pojazdów służbowych jest tak naprawdę dopasowana do wszelkich rodzajów firm, które często wysyłają posiadane przez siebie pojazdy w trasę w celach służbowych, niektóre zawody z oczywistych powodów wdrożyły takie rozwiązania bardzo wcześnie:
  • Firmy z branży transportu drogowego, aby poprawić zarządzanie dostaw towarów,
  • Innefirmy logistyczne, zwłaszcza usługi dostawcze dla klientów indywidualnych,
  • Firmy taksówkarskie oraz zajmujące się transportem samochodowym, aby jak najszybciej znaleźć pojazd położony jak najbliżej oczekującego klienta,
  • Prywatne karetki- z tych samych powodów,
  • Firmy świadczące usługę pomocy drogowej.

Jednocześnie należy przypomnieć, że niektóre czynności z punktu widzenia prawa nie mogą być poddane geolokalizacji, na przykład praca współpracowników firmy, którzy mogą w dowolny sposób dysponować swoim czasem.

Dzięki geolokalizacji pojazdów możemy zoptymalizować koszty zarządzania flotą

Dzięki systemom geolokalizacji pojazdów służbowych “w czasie rzeczywistym” jest możliwa znacząca optymalizacja zarządzania flotą, wprowadzenie oszczędności na kosztach paliwa i utrzymania, a także zauważalny wzrost produktywności.

Oszczędność paliwa

Koszty paliwa mogą stanowić nawet 25% wszystkich kosztów ponoszonych przez firmę z branży transportu drogowego.

Systemy geolokalizacji pojazdów służbowych zarządzanie flotą pojazdów pozwala na redukcję tych kosztów dzięki:

  • Skróceniu traspoprzez wyznaczenie najkrótszej lub najbardziej wydajnej trasy,
  • Wyznaczeniu pojazdu najlepiej dopasowanego do konkretnego zlecenia w przypadku rozproszonej floty,
  • Analiziezachowań kierowcówza kierownicą,
  • Lepszemu utrzymaniu pojazdu, które jest umożliwione przez analizę w czasie rzeczywistym krytycznych parametrów silnika,
  • Szkoleniom z jazdy ekologicznej, często oferowanym w pakiecie razem z geolokalizacją, czasem nawet za darmo!

Oszczędność na utrzymaniu pojazdów

Jako że wewnątrz pojazdów wchodzących w skład floty można zainstalować wiele czujników połączonych z systemem geolokalizacji, analiza użytkowania poszczególnych krytycznych części pojazdów odbywa się w czasie zbliżonym do rzeczywistego z powiadomieniami w razie przekroczenia norm.

Jest więc możliwe zapobieganie zamiast zwalczania problemów, a działania związane z utrzymaniem mogą być jak najlepiej zaplanowane dla każdego pojazdu.

Pośród różnych możliwych punktów kontrolnych w czasie rzeczywistym są m.in.:

  • Poziom benzyny w baku,
  • Poziom temperatury oleju,
  • Temperatura silnika,
  • Hamowanie,
  • Licznik kilometrów,
  • Przyspieszenie…

Wzrost produktywności

Dzięki systemom geolokalizacji, zarządzanie flotą pojazdów jest również bardziej wydajne, jeśli chodzi o kwestię ogólnej poprawy produktywności aktywności pojazdów w trasie.

Ponadto, najlepsze oprogramowanie geolokalizacyjne, oprócz tego że stanowi programy do zarządzania flotą z prawdziwego zdarzenia, jest zaprojektowane jako branżowe aplikacje, które można zintegrować z całym interfejsem specjalistycznych narzędzi pracy w każdym sektorze.

Geolokalizacja umożliwia w ten sposób:

  • Zmniejszenie do minimum, w każdej chwili, okresów bezczynnościkażdego kierowcy – o ile rzeczywiście jest dostępny,
  • Zmniejszenie czasu potrzebnego na przygotowanie raportówna koniec zlecenia, jako że duża część raportów jest generowana automatycznie w formie raportów dopasowanych do rozwiązania,
  • Skrócenie okresu bezczynności każdego pojazdu wchodzącego w skład floty, niezależnie od kierowców,
  • Użytkowanie tych samych pojazdówdłużej dzięki optymalizacji ich utrzymania,
  • Polepszenie satysfakcji klientapoprzez przyznanie mu, w pewnych granicach, dostępu do informacji dotyczących geolokalizacji pojazdu, którym jest zainteresowany.

Najlepiej dopasowane rozwiązania techniczne dotyczące geolokalizacji pojazdów służbowych

Nie wszystkie systemy geolokalizacji stanowią jednak równie wydajne narzędzia do zarządzania flotą firmy. Najczęściej używane technologie, takie jak trackery GPS w czasie rzeczywistym, na żądanie lub poprzez system telefonii mobilnej, są w istocie bardziej lub mniej wydajne jeśli chodzi o wyzwania towarzyszące zarządzaniu flotą.

Geolokalizacja “w czasie rzeczywistym” poprzez trackery GPS

Geolokalizacja dzięki technologii GPS jest najczęściej używanym rodzajem tego typu systemów. Nie mniej jednak geolokalizacja w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego nie zależy od typu używanych czujników, ale raczej od pakietu usług i oprogramowania dostarczanego razem z czujnikami GPS.

Aby móc skorzystać z geolokalizacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego należy wyposażyć czujniki w abonament na transfer danych porównywalny do limitu przesyłu danych w telefonach komórkowych, a także we właściwy program do ciągłej interpretacji tych danych.

Ponadto, czujniki GPS będą musiały być połączone ze specjalnymi modułami, aby odczytywać krytyczne informacje dotyczące pojazdu oprócz położenia geograficznego.

Geolokalizacja przez trackery GPS na żądanie

Systemy GPS, które nie są wyposażone w powyższe elementy umożliwiają jedynie geolokalizację w określonych, choć ograniczonych, odstępach czasu bądź też na żądanie.
W pierwszym przypadku dane geolokalizacyjne, bez żadnych dodatkowych informacji, są przesyłane automatycznie SMS-em do przełożonego, na przykład kilka razy w ciągu trasy.
W drugim przypadku to przełożony musi zdalnie wysłać zapytanie o dane dotyczące położenia pojazdy wyposażonego w urządzenie GPS.
Te dwa rozwiązania nie mogą gwarantować godnego zaufania narzędzia do zarządzania flotą pojazdów.

Geolokalizacja przez systemy telefonii mobilnej

Wreszcie, geolokalizacja jest również możliwa przy użyciu wyłącznie telefonii komórkowej.

Istnieje przecież możliwość ustalania położenia pojazdów tylko w oparciu o sygnały telefonii mobilnej, na zasadzie triangulacji. Rozwiązania te, których funkcjonalność jest ograniczona w porównaniu do systemów GPS, są mniej rozpowszechnione wśród klientów profesjonalnych.

Ale istnieje również możliwość bazowania nie na konkretnym urządzeniu zainstalowanym w pojeździe, ale na smartfonach samych kierowców. Telefony te wykorzystują albo technologię GPS, albo sieci telefonii komórkowej, albo też połączenie obu technologii (w przypadku iPhone’ów). Położenie jest następnie przesyłane przez aplikację mobilną. Główną wadą tego typu systemów jest to, że działają one tylko wtedy, gdy telefon znajduje się w pojeździe...

Jeśli chcą Państwo wyposażyć swoją flotę pojazdów w ten rodzaj rozwiązania, zachęcamy do skorzystania z naszej darmowej usługi zapytania o oferty geolokalizacji dla klientów profesjonalnych